10 wskazówek jak zadbać o odpowiednią akustykę w biurze

Udostępnij

Akustyka może wpływać na naszą zdolność do koncentracji, produktywność i ogólny komfort pracy. Możesz stworzyć bardziej produktywne środowisko pracy i obniżyć poziom hałasu, wybierając odpowiednie rozwiązanie akustyczne. Każda przestrzeń jest inna i każda podlega swoim własnym prawom. Istnieją jednak pewne podstawowe zasady, które można wykorzystać, aby stworzyć ciche środowisko biurowe.

1. Wybierz najlepsze rozwiązanie akustyczne

Aby znaleźć najlepsze rozwiązania akustyczne, musisz zrozumieć cel biura, a także charakter pracowników. Należy wziąć pod uwagę czynności, w które angażują się użytkownicy biura, liczbę wykonywanych przez nich rozmów telefonicznych, sposób komunikacji i pracy zespołowej, a także miejsca, w których spotykają się, aby się zrelaksować lub zintegrować. Na podstawie tej analizy można zaprojektować rozwiązania, które sprawdzą się w danej przestrzeni i spełnią potrzeby osób z niej korzystających.

2. Strefy, które są przemyślanie rozmieszczone

Najlepszym sposobem na poprawę akustyki w biurze jest strategiczne rozmieszczenie poszczególnych stref. Możesz stworzyć ciche miejsca i obszary do rozmów, oddzielając strefy do komunikacji, pracy indywidualnej i zespołowej. Należy tak rozmieścić strefy, aby nie utrudniały one efektywności innych. Ważne jest, aby przegrody oddzielające poszczególne strefy miały wysoką izolację akustyczną. Na przykład strefę rozmów można wydzielić, instalując wewnątrz biura domek z drzewa. Ścianki znacznie ograniczają przenoszenie dźwięków pomiędzy sąsiednimi strefami.

3. Nie zapomnij o pokryciu sufitu i ścian

Najlepiej jest przystosować akustycznie sufit w pomieszczeniach. Na suficie można zainstalować panele Silent Block Sky lub Selva Sky. Na sąsiednich ścianach można umieścić panele Silent Block Wall lub Selva Wall. Stosunkowo niewielka ilość paneli zmniejszy pogłos, poprawi zrozumiałość mowy i poprawi akustykę bez zmniejszania powierzchni użytkowej.

4. Używaj miękkich, porowatych materiałów

Miękkie, porowate materiały pochłaniają fale dźwiękowe. Czas pogłosu zmniejsza się dzięki posiadaniu takich elementów w przestrzeni biurowej. Dobrym pomysłem jest położenie na podłodze wykładziny dywanowej, a na suficie zawieszenie paneli akustycznych Silent Block Sky. Zalecamy, aby w pomieszczeniach znajdowały się meble tapicerowane, takie jak krzesła Ox:co lub Lumi lub sofy modułowe Quadra, Plinta, czy Quadra oraz regały na książki lub segregatory. Przedmioty te mogą pochłaniać dźwięk. Świetnym wyborem są regały Saar, które oprócz tradycyjnej funkcji przechowywania pozwalają na montaż tapicerowanego panelu akustycznego. Panele akustyczne ułatwiają tworzenie z regałami na książki wydzielonych stref w biurze lub ciągów komunikacyjnych.

5. Zablokuj nadmiar dźwięków

Ekranuj źródła hałasu (np. Możesz zablokować nadmierny dźwięk, instalując pionowe ekrany akustyczne, takie jak ekrany mobilne Selva Free i ekrany wiszące Selva Hang. Skuteczność ekranu zależy od jego wielkości. Bejot oferuje szeroki wybór ekranów akustycznych w różnych kolorach, kształtach i materiałach. Dzięki temu można je dopasować do każdej przestrzeni.

6. Wytłumienie źródeł hałasu

Jeśli uda nam się zidentyfikować źródło największego hałasu (np. głośne urządzenia biurowe), najlepszym sposobem na poprawę akustyki biura jest ich wygłuszenie. Panele i ekrany akustyczne (np. panele sufitowe Selva Wall lub Selva Sky) są tym skuteczniejsze, im bliżej źródła hałasu można je umieścić. Panele sufitowe Selva Wall i Selva Sky znajdują się w pobliżu niszczarki/drukarki.

7. Zastosowanie kabin akustycznych

Kabiny akustyczne (Treehouse i Quadra) można wykorzystać do zapewnienia pracownikom cichego otoczenia podczas rozmów telefonicznych, wideokonferencji lub kameralnych spotkań biznesowych. Zapewniają one również izolację akustyczną i poufność. Można wybierać spośród różnych rozmiarów, w tym dla 1, 2 lub 4 osób.

8. Zainwestuj w ekrany na biurko

Ograniczają one rozchodzenie się dźwięku w biurze i pochłaniają go, pomagając obniżyć poziom hałasu. Ekrany biurkowe Selva są polecane, ponieważ posiadają dwustronną warstwę z tkaniny akustycznej, która pochłania dźwięki z pobliskich stanowisk pracy. Dają też poczucie, że użytkownik ma swoją własną, bezpieczną przestrzeń.

9. Zadbaj o swoje miejsce pracy

W otwartej przestrzeni zalecamy stworzenie wygodnych miejsc do pracy indywidualnej. Idealne są stanowiska pracy Selva Pod i Leaf Pod, ponieważ oferują wysokie ekranowanie dźwięku. Dzięki ich zastosowaniu fale akustyczne w mniejszym stopniu przenikają do pomieszczeń biurowych. Dzięki temu pracownicy mogą pracować wydajnie, utrzymywać wysoką koncentrację, a także czuć się autonomicznie i prywatnie.

10. Zastosuj meble akustyczne

Meble akustyczne to dobry wybór dla miejsc, w których można się zrelaksować, spotkać lub przeprowadzić burzę mózgów. Sprawią one, że rozmowy nie będą zakłócane przez innych użytkowników biura. Idealnie sprawdzą się modułowe sofy z wysokimi ściankami, np. Do tej roli idealnie nadają się modułowe sofy z wysokimi ściankami (np. Quadra, Voo-voo 9xx) oraz kabiny akustyczne, np. Beachhouse, Treehouse. Social Swing, czyli konstrukcja z podwieszanymi siedziskami, to kolejna opcja dla stref chillout.

Podsumowanie

Możesz stłumić hałas, zmniejszyć pogłos i stworzyć uspokajające środowisko, które sprzyja produktywności i dobremu samopoczuciu. Jesteśmy producentem mebli akustycznych i możemy zagwarantować, że zauważysz korzyści płynące z obniżenia poziomu hałasu i wyciszenia biura. Bejot oferuje wiele rozwiązań problemów z hałasem. Skontaktuj się z naszym ekspertem, aby uzyskać więcej informacji.