Kolorystyka mebli a wpływ na wydajność pracownika

Udostępnij

Kluczowe jest, aby wybrać odpowiedni schemat kolorów dla mebli w biurze. Złe meble mogą powodować frustrację i spadek produktywności. Będziemy dzielić się naszymi wskazówkami i wskazówkami dotyczącymi zakupu mebli biurowych. Jakie kolory powinny być używane do Twojego biura?

Jakie kolory najbardziej sprzyjają pracy w środowisku biurowym?

Najlepsze są jasne, ciepłe kolory o niskim nasyceniu. Dobrze zaprojektowane wnętrze może mieć pozytywny wpływ na pracowników. Są oni bardziej zmotywowani i czują się lepiej. W przytulnym biurze o takich kolorach łatwiej się też pracuje. Najlepszymi kolorami do wykorzystania w biurze są kolory ziemi, takie jak brązy i jasne brązy, a także odcienie szarości i bieli. Są one neutralne dla oka, więc osoby pracujące w takich pomieszczeniach będą miały wolniejsze tempo zmęczenia. Specjaliści ostrzegają, że błędy w projektowaniu biura, takie jak stosowanie zbyt nasyconych kolorów, mogą powodować rozproszenie uwagi u pracowników, co z kolei prowadzi do spadku wydajności. Lepsze są łagodniejsze, pastelowe kolory. Dobrym rozwiązaniem jest również mieszanie kolorów. Monochromatyczne pomieszczenia mogą prowadzić do monotonii i spadku wydajności.

To nie tylko kwestie wizualne

Jakie są kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze mebli biurowych? Należy zwrócić szczególną uwagę na design, jakość i wielkość mebli. Różne meble sprawdzą się w gabinecie prezesa i w pomieszczeniach, w których pracują pracownicy. Im bardziej kameralna przestrzeń, tym intensywniejszy wyda się kolor. Żółty sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe niż jest. Problemem są również nieergonomiczne meble. Wpływa to bezpośrednio na produktywność i dobre samopoczucie pracowników. Chociaż może się wydawać, że tanie meble biurowe są posunięciem oszczędnościowym, prawdą jest, że jest odwrotnie. Pewne jest, że pracownicy, którzy są zmuszeni do siedzenia w niewygodnych krzesłach przez długie okresy czasu dziennie, będą mniej produktywni. Będzie to miało wpływ na długoterminowe wyniki firmy. Aby zmniejszyć ból pleców, krzesła biurowe powinny być w wygodnej pozycji. Można wybierać spośród biurek z pojedynczą lub kombinowaną elektryczną regulacją wysokości. Biurka powinny mieć szuflady i szafki na postumentach. Ułatwi to pracownikom sięganie po dokumenty, gdy będą ich potrzebować.

Przy wyborze kolorów mebli zwróć uwagę na oświetlenie w pomieszczeniu. Mogą one powodować zniekształcenia kolorów. Niewłaściwy podział przestrzeni to kolejna ważna kwestia. Jest to najczęstsze, gdy firma wynajmuje gotową przestrzeń biurową. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli przestrzeń biurowa nie jest odpowiednio zmodyfikowana, może to spowodować znaczny spadek wydajności pracowników. Obecnie istnieje wiele stylów i rodzajów aranżacji wnętrz biurowych. Warto poprosić o radę architektów i dekoratorów, jak urządzić swoje biuro.

Tych kolorów unikaj!

W środowisku biurowym najlepiej sprawdzają się naturalne, jasne kolory, takie jak szary, beżowy czy biały. Zwiększa to wydajność i poprawia samopoczucie pracowników. Jakich kolorów powinieneś unikać? Należy unikać nadmiernie nasyconych kolorów, takich jak jaskrawa czerwień i jaskrawa zieleń. Taki schemat kolorystyczny mebli i ścian może nie tylko spowodować pogorszenie produktywności pracowników, ale także doprowadzić do agresji. Nie jest również dobrym pomysłem używanie tego samego koloru we wszystkich pomieszczeniach. Pracownicy są mniej zmotywowani, jeśli widzą ten sam kolor we wszystkich pomieszczeniach. Biuro prezesa i sale konferencyjne powinny mieć inną kolorystykę niż pomieszczenia, w których pracownicy spędzają czas na co dzień. Dobrym pomysłem dla każdej osoby jest uwzględnienie jej preferencji przy aranżacji przestrzeni. Dzięki temu będą czuli się komfortowo podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Jakie negatywne skutki może mieć wybór nieodpowiednich kolorów mebli?

Zły wybór koloru mebli może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Należą do nich m.in. spadek wydajności, pogorszenie samopoczucia, agresja, rozdrażnienie oraz większe ryzyko wypalenia zawodowego.

Jaki kolor mebli wybrać do jasnych ścian?

Brązowe meble będą świetnie wyglądać przy kremowych, białych lub beżowych ścianach. Meble te są bardzo często spotykane w biurach. To dlatego, że drewno jest ponadczasowe i uniwersalne, a do tego świetnie wygląda i ociepla wnętrza. Dla kontrastu można zastosować meble o mocnych kolorach bieli w połączeniu z meblami, które są ciemne. Dzięki temu wnętrze będzie wydawało się lekkie i nie będzie miało zbyt wielu ciemnych kolorów. Kontrast czarnych mebli biurowych z jasnymi ścianami sprawi, że będą one wyglądały na wyrafinowane i eleganckie. Szare meble można sparować z jasnymi ścianami. Ważne jest, aby mieć odpowiedni kontrast. Meble powinny być widoczne na tle ściany.