Jak zapobiegać zmęczeniu oczu w biurze?

Udostępnij

Zmęczenie oczu w pracy to powszechny problem. Można je uznać za znak, że żyjemy w dobie coraz częstszej pracy biurowej. Ma nawet swoją medyczną nazwę - Computer Vision Syndrome (CVS), zespół oczu biurowych. Jak można temu zapobiec?

Zmęczenie oczu w pracy - oznaki i objawy

Zespół zmęczenia oczu w biurze, zwany również syndromem biurowym, to grupa objawów, które są spowodowane przede wszystkim czynnikami zewnętrznymi w pracy. Najważniejsze z nich to urządzenia cyfrowe, z których korzystamy w pracy i w domu - takie jak smartfony, tablety czy monitory komputerowe. Nie jest to jedyna przyczyna nieprzyjemnych objawów. Brak odpowiedniego oświetlenia i suche powietrze mogą przyczynić się do tego niechlubnego problemu. CVS może powodować zmęczone oczy, pieczenie i swędzenie, zaczerwienione oczy, suche spojówki i nieprzyjemne uczucie suchych oczu z "piaskiem" pod oczami. To ostatecznie prowadzi do niewyraźnego widzenia i silnych bólów głowy.

Jak uniknąć zmęczenia oczu w biurze?

CVS można przeciwdziałać poprzez dobrze ustawione stanowisko pracy i unikanie podrażnień oczu. Jakie są najważniejsze aspekty?

Oświetlenie

Twoje stanowisko pracy powinno mieć jak najwięcej światła. Należy wykorzystać jak najwięcej światła naturalnego, uzupełnionego dobrze dobranym oświetleniem sztucznym. Źródła światła nie powinny być umieszczone tak, aby nie odbijały się od ekranu urządzenia. Może to spowodować poważne obciążenie oczu i zwiększyć zmęczenie. Odbicia można zmniejszyć poprzez pochylenie monitora lub nachylenie blatu biurka pod odpowiednim kątem. Ważne jest również kontrolowanie intensywności światła. Nie powinno być ono zbyt jasne ani zbyt ciemne. Idealny poziom to około 500 luksów (lux). Nie można go zmierzyć za pomocą specjalistycznego sprzętu. Należy jednak brać go pod uwagę przy wyborze lamp i źródeł światła.

Monitor

Ekran powinien być umieszczony w odległości około 40-100cm od twarzy, w zależności od jego wielkości. Jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości oczu. Pozwala to na prawidłowe funkcjonowanie gałki ocznej, kierującej wzrok na monitor na wprost lub w dół, co sprzyja utrzymaniu stałego nawilżenia. Film łzowy bardzo szybko ulega wysuszeniu, jeśli wzrok skierowany jest do góry. Poziomy jasności i kontrastu powinny być dostosowane zarówno do monitorów laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Nie jest łatwo zmierzyć te parametry (zwłaszcza na smartfonach), dlatego warto eksperymentować z różnymi ustawieniami, aby znaleźć to, które jest dla Ciebie najbardziej komfortowe.

Biurko regulowane elektrycznie

Idealnym rozwiązaniem dla zdrowych oczu i ergonomicznego siedzenia jest regulowane biurko. Biurka z elektryczną regulacją wysokości pozwalają na ustawienie ekranu na idealnej wysokości i pod idealnym kątem, aby ograniczyć odblaski. Ergonomiczne biurko elektryczne może być również wykorzystywane do regulacji odległości pomiędzy krzesłem biurowym a monitorem. Użytkownik powinien być w stanie objąć cały ekran za pomocą oczu bez konieczności pochylania lub poruszania głową.

Wilgotność powietrza

W przypadku wnętrz biurowych ważna jest regularna wentylacja. Zwiększa ona wilgotność powietrza i zmniejsza ilość unoszących się w nim zanieczyszczeń. Chłodne i ciepłe powietrze powinno być skierowane z dala od twarzy, aby nie wiało bezpośrednio w twarz.

Brak kurzu

Choć pracownicy rzadko są odpowiedzialni za utrzymanie czystości w biurze, powinni zadbać o to, by wszyscy byli czyści w pracy. Kurz nie powinien gromadzić się na ich biurkach, klawiaturach, monitorach. Zawieszanie się - zwłaszcza gdy wieje wiatr, może dodatkowo podrażniać oczy, zwiększając zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie.

Ćwiczenia

Nie należy pracować w sposób ciągły. Należy robić krótkie przerwy co dwie godziny. Podczas tych przerw można wykonywać gimnastykę oczu. Mruganie jest dobrym ćwiczeniem, które sprzyja smarowaniu gałek ocznych i rozluźnia mięśnie. Skupianie oczu na przemian na bliskim i dalekim obiekcie może wspomóc odpoczynek oczu. Kilka powtórzeń tego może wystarczyć, aby wesprzeć oczy w wyostrzeniu i rozluźnieniu mięśni oczu.

Krople do oczu

Krople do oczu mogą być stosowane w leczeniu suchych oczu i zmęczonych oczu. Sztuczne łzy nawilżają gałkę oczną i sprzyjają jej regeneracji. Dobrym pomysłem jest trzymanie pod ręką w pracy małej buteleczki ze sztucznymi łzami. Dzięki temu będzie można łatwo po nie sięgnąć, gdy tylko będą potrzebne. Te kroki pomogą Ci chronić oczy przed zmęczeniem i przeciążeniem. Dobrze jest też nie zapominać o robieniu przerw i oderwaniu się na chwilę od ekranu. Krótki spacer, w domu lub na zewnątrz, może pomóc oczom w odświeżeniu. Nie da się uniknąć korzystania z urządzeń cyfrowych w pracy. Możliwe jest jednak zmniejszenie ich wpływu na oczy. Możesz zmniejszyć wpływ cyfrowych wyświetlaczy na swój wzrok i zapobiec zmęczeniu oczu, będąc proaktywnym w zakresie jego ochrony.