Komfort akustyczny i recykling idą w parze z ochroną środowiska

Udostępnij

Największym wyzwaniem XXI wieku jest ochrona środowiska naturalnego. Można temu zaradzić poprzez opodatkowanie plastiku i zakaz jego sprzedaży. Produkty akustyczne Ecoacoustic mogą być stosowane we wnętrzach prywatnych i publicznych. Mogą być również wykonane z całkowicie bezpiecznych materiałów pochodzących z recyklingu.

Jak UE radzi sobie z plastikiem? Zbawienny recykling

Plastik wydaje się być najbardziej problematycznym materiałem w gospodarce odpadami i ich utylizacji. Toksyczność plastiku i jego wpływ na środowisko sprawiają, że świat ma trudności ze znalezieniem rozwiązań, które pozwolą uratować planetę. W styczniu tego roku w Unii Europejskiej wprowadzono nowy podatek. Jest to opłata za tworzywa sztuczne, które nie są poddawane recyklingowi przez członka Unii. Za kilogram nierecyklingowanego materiału zapłaci on 80 eurocentów do kasy, do której trafiają środki na wsparcie budżetu Wieloletnich Ram Finansowych oraz Funduszu Odbudowy po pandemii wirusa Covid 19. Według unijnych prognoz, Polska będzie musiała płacić 400 mln euro rocznie, jeśli nie znajdzie nowych sposobów na recykling plastiku. Podatek ten zostanie przeznaczony na zmniejszenie produkcji plastiku w krajach UE i znalezienie nowych sposobów jego recyklingu lub ponownego wykorzystania. W tym roku wprowadzony zostanie na przykład zakaz używania jednorazowych kubków, pojemników na żywność, talerzy i sztućców. W kolejnych latach nastąpią kolejne zmiany w gospodarce i zbiórce plastiku. Do 2025 roku zakazane zostaną jednorazowe butelki po napojach, kapsle, pokrywki. Do 2029 roku będzie to już nawet 90%.

Dodatkowo plastikowe butelki muszą zawierać co najmniej 25% materiału pochodzącego z recyklingu do 2025 roku i 30% do 2030 roku. Możliwe jest wykorzystanie plastikowych butelek z jednorazowych butelek do produkcji mebli i paneli akustycznych, choć nadal jest to bardzo rzadkie. Jest to znaczący krok w kierunku poprawy stanu środowiska.

Panele akustyczne PET - przyjazne dla Ciebie i środowiska

Ecoacoustic produkuje panele akustyczne z przetworzonego tworzywa sztucznego wolnego od formaldehydu. Spełniają one normy EN 717-1-2014, co czyni je całkowicie bezpiecznymi. Poprzez potwierdzoną badaniami redukcję pogłosu, panele te znacznie zwiększają komfort w przestrzeniach publicznych i prywatnych. Posiadają wysokie parametry pochłaniania dźwięku, dlatego znajdują zastosowanie w wielu pomieszczeniach, w których hałas może negatywnie wpływać na jakość pracy i życia ludzi. Dotyczy to m.in. biur (zwłaszcza open space'ów), sal konferencyjnych, a także pokoi relaksacyjnych dla pracowników. Zarówno panele akustyczne, jak i feel akustyczny mają na celu ochronę środowiska. Oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest pochłanianie dźwięku, mogą również przenosić fale dźwiękowe poprzez częściowe odbicie lub transmisję. Oddzielne przejścia tworzą strefy spotkań i relaksu oraz zapewniają komfort akustyczny na poszczególnych stanowiskach pracy.

Panele wykonane są z lekkiego materiału, który jest łatwy w obróbce. Może on przybierać wiele form z pomocą nacięć, żłobień i wycinania otworów. Można je wykorzystać do dekoracyjnych paneli wiszących lub ściennych, a także do mocowania do biurek (ścian i ekranów). Można je dopasować do każdej przestrzeni dzięki różnorodności dostępnych kształtów i kolorów. Dzięki tym właściwościom, które można wykorzystać do wyciszenia przestrzeni i dopasowania się do niej wizualnie, wykonane z nich panele akustyczne są często stosowane w pomieszczeniach w celu poprawy nastroju, koncentracji i wydajności pracy.

Panele akustyczne PET mogą być wykonane w 100% z włókien poliestrowych. Co najmniej 75% włókien stanowią przetworzone butelki plastikowe. Proces recyklingu butelek polega na sortowaniu ich według kolorów, zgniataniu na płatki, suszeniu, wybieraniu i przechowywaniu czystych płatków, a następnie wytwarzaniu z nich pelet. Granulki te są następnie rozciągane na cienkie włókna, które są następnie formowane w panele akustyczne. Jest to wymagający, ale wartościowy proces, który sprzyja odnowie środowiska. Wszyscy musimy ciągle wymyślać, wynajdywać i uczyć się nowych sposobów przetwarzania śmieci, abyśmy mogli coś zmienić dla Ziemi.